O FIRMIEMETODYOZON - DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIEOZONOWANIEHACCPWIEDZA I DOŚWIADCZENIECENNIKKONTAKTOFERTA FIRMY
MYKOCHEM
Dezynfekcja-Dezynsekcja-Deratyzacja
OZON - DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE
OZON
 
Gaz złożony z trzech atomów tlenu. Ma świeży zapach powietrza po burzy i niebieskawy kolor. Jest niepalny (ma jednak właściwość podtrzymywania procesu spalania), dobrze rozpuszcza się w wodzie, jest dość nietrwały.
Powstaje naturalnie w atmosferze ziemskiej, może być również produkowany przez odpowiednie urządzenia, np. nasze generatory ozonu. Wytwarzany przez nie ozon wchodzi w reakcję ze związkami organicznymi (pleśń, grzyby, wirusy, bakterie, alergeny) i całkowicie je niszczy. Polega to na tym, że ozon rozkładając się uwalnia cząsteczkę tlenu, która neutralizuje związki chemiczne w wyniku łączenia się z nimi. Reakcja ta nazywa się ozonowaniem w wyniku, którego powietrze pozostaje czyste, świeże, wolne od wirusów, bakterii i innych niebezpiecznych dla zdrowia związków.
Ozonowanie nie tylko dezynfekuje powietrze, ale również szybko usuwa wszelkie przykre zapachy.
Dowiedziono, że działanie bakteriobójcze ozonu jest prawie 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru i już niewielkie stężenie ozonu w ciągu kilku minut zabija wszystkie bakterie, wirusy, grzyby itp.
Jego intensywny zapach jest wyczuwalny już przy stężeniu 0,02−0,05 ppm, ale ozon staje się niebezpieczny dopiero przy stężeniu powyżej 0,08 ppm w powietrzu wdychanym przez osiem godzin. I taka norma obowiązuje w większości krajów europejskich, także w USA i Kanadzie. Dlatego też bardzo ważne jest, by ozonowanie wykonywali odpowiednio przeszkoleni pracownicy.
 
DZIAŁANIE OZONU
 
PLEŚŃ I GRZYBY
Trwale niszczy grzyby, grzybnie oraz formy przetrwalnikowe niebezpieczne dla zdrowia osób przebywających w ich otoczeniu. Oczyszcza ściany z pleśni i usuwa przykry odór stęchlizny.

ROZTOCZE
Niebezpieczne dla zdrowia, powodują bowiem ataki astmy, alergie, osłabienie. Stężenia ozonu powyżej 0,05 ppm całkowicie je niszczy.

DROBNOUSTROJE
Giną już od śladowych ilości ozonu, dzięki czemu nie występuje niebezpieczeństwo zakażenia bakteryjnego, groźnych chorób, gnicia żywności i pojawienia się przykrego zapachu.

PYŁKI KWIATOWE
Uwalniany podczas rozkładu ozonu tlen neutralizuje ich uciążliwe dla zdrowia właściwości i zapobiega wystąpieniu alergii, podrażnień gardła, nosa, oczu.

ODÓR PAPIEROSOWY
Jego liczne, groźne dla zdrowia związki chemiczne w zetknięciu z ozonem utleniają się do związków mniej szkodliwych i pozbawionych duszącej woni nikotyny. Neutralizuje zapach w pomieszczeniach, w których odór papierosów wniknął w meble, ściany oraz tapicerkę samochodu.

ZWIĄZKI PIERŚCIENIOWE ORAZ ICH POCHODNE
Są stosowane jako rozpuszczalniki organiczne do lakierów i farb. Niebezpieczne dla zdrowia, mają bowiem właściwości rakotwórcze. Ozonowanie wywołuje rozpad pierścienia węglowego i utlenienie powstałych związków prostych do dwutlenku węgla, wody oraz tlenków pierwiastków wchodzących w skład pochodnych.
 
ZASTOSOWANIE OZONU
 
GASTRONOMII
Usuwają uciążliwe zapachy powstałe podczas przyrządzania potraw. Zapewniają bezpieczeństwo przed zakażeniem wirusowym i bakteryjnym, szczególnie w restauracjach, barach, smażalniach itp.

HOTELARSTWIE
Dzięki wykorzystaniu ozonu czas sprzątania pokoju i jego przygotowanie do przyjęcia nowego gościa jest znacznie krótszy niż metodą tradycyjną, a pokoje pozostają świeże i pachnące przez długi czas. Goście hotelowi są zadowoleni oraz przyjemnie im się mieszka w pokojach wolnych od nieprzyjemnych zapachów. Ozon oczyszcza powietrze w każdym pomieszczeniu, wraz z jego wyposażeniem. Zminimalizowane jest też ryzyko zakażenia bakteryjnego i wirusowego. Ozon sterylizuje pomieszczenia, ale również całkowicie usuwa w nich pleśń i grzyby, a ozonowanie kanałów nawiewnych wentylacji i klimatyzacji ogranicza wystąpienie Legionellozy, czyli ciężkiej zakaźnej choroby dróg oddechowych, wywołanej m.in. przez brudne instalacje klimatyzacyjne.

SŁUŻBIE ZDROWIA
Systematyczne stosowanie generatorów ozonu zapobiega infekcjom i zakażeniom we wszystkich placówkach służby zdrowia, tj. szpitalach, przychodniach, salach operacyjnych, gabinetach zabiegowych, stomatologicznych, salach chorych, w korytarzach.

W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM
Zastosowanie generatorów ozonu w pomieszczeniach produkcyjnych przetwórstwa mięsnego sterylizuje i znakomicie poprawia ich warunki sanitarne, a mięso i jego przetwory znajdujące się w powietrzu z ozonem nie ulegają zakażeniom wirusowym czy bakteryjnym.
Samochody do przewozu mięsa poddawane systematycznie ozonowaniu również zapewniają bezpieczeństwo żywności i zapobiegają jej zakażeniu. Ozonowanie pomieszczeń rozbioru mięsa, lad chłodniczych oraz sal sprzedaży w sklepach mięsnych przedłuża świeżość i trwałość mięsa oraz jego przetworów.

MOTORYZACJI
Znakomicie i trwale usuwają nieprzyjemne zapachy z kabin samochodowych, a także bez używania środków chemicznych odkażamy naszymi generatorami klimatyzację samochodową.

TRANSPORCIE
Ozonowanie ciężarówek, autobusów, autokarów, tramwajów, taksówek i innych pojazdów usuwa całkowicie przykre zapachy z wnętrza i jednocześnie sterylizuje układy wentylacyjne i klimatyzacyjne pojazdów.

W USUWANIU SZKÓD POPOŻAROWYCH
Ozonowanie pogorzelisk dla usunięcia zapachu spalenizny. Skuteczne prawie w 100 procentach.

W SZKODACH POPOWODZIOWYCH I PO ZALANIACH
Szczególnie zalecamy, ponieważ ozonowanie niszczy pleśnie i grzyby oraz ich plechy i grzybnie rozwijające się po powodziach i zalaniach.

W INNYCH MIEJSCACH
Zalecamy użycie generatorów w zakładach pogrzebowych, ogrodnictwie, hodowli zwierząt, halach produkcyjnych itp.


 

O FIRMIE|METODY|OZON - DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE|OZONOWANIE|HACCP|WIEDZA I DOŚWIADCZENIE|CENNIK|KONTAKT|OFERTA FIRMY